1394
 
 پیوندها
 
تاریخ : پنجشنبه 27 بهمن 1390     |     کد : 92

قیام 29 بهمن نشانگر رشادت وشجاعت مردم آذربایجان در مبارزه با ظلم است

معاون فرهنگی و اجتماعی: قیام 29 بهمن نشانگر رشادت وشجاعت مردم آذربایجان در مبارزه با ظلم است، همان نیرویی که بنیانگذار کبیر انقلاب و رهبر معظم انقلاب همواره آن را سند افتخاری برای مردم این خطه دانسته‌اند.


 معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری کلانشهر تبریز در آستانه سالگرد قیام تاریخی مردم مبارز و غیور تبریز در 29 بهمن سال 56 ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای این روز با اشاره به نقش تأثیر  گذار این قیام در روند پیروزی انقلاب گفت:  قیام 29 بهمن نشانگر رشادت وشجاعت مردم آذربایجان در مبارزه با ظلم است، همان نیرویی که بنیانگذار کبیر انقلاب و رهبر معظم انقلاب همواره آن را سند افتخاری برای مردم این خطه دانسته‌اند.
ناصر وحیدی مهر تدین و غیرت دینی را ازویژگی‌های مذهبی آذربایجان دانست و اظهار داشت: حرکت‌های تاریخی بزرگ در آذربایجان و تبریز همواره بر اساس تحریک این غیرت دینی بوده، چنانچه قیام بزرگ مشروطه تبریز که برخی خواهان جدا‌سازی آن با مذهب و روحانیت هستند، دقیقا بر اساس اشاره و تأیید روحانیت و مراجع پی‌ریزی شد.
 وی در ادامه با بیان این‌که قیام 29 بهمن تبریز زمینه پیروزی انقلاب اسلامی را فراهم کردگفت: مردم غیرت‌مند آذربایجان، همواره پرچمدار استقلال و آزادی خواهی بوده در هر برهه از زمان نقش مهم و سرنوشت ساز خود را به اثبات رسانده‌اند.
معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری کلانشهر تبریز در ادامه با اشاره به اینکه  ، 29 بهمن به عنوان یک روز بزرگ در تاریخ ایران به ویژه خطه آذربایجان هویت شیعی منطقه را به نمایش گذاشت خاطر‌نشان کرد: قیام 29 بهمن سال 56 تبریز به مناسبت چهلم شهدای قیام خونین 19 دی مردم قم به صورت ناگهانی و غیر منتظره ضربه‌ای مهلک بر سلطنت پنجاه ساله پهلوی واردکرد و آن را به نابودی کشاند. بازاریان به رهبری روحانیت برجسته همچون آیت‌الله شهید قاضی طباطبایی(ره) با حرکتی انقلابی در پی اهانت افسر شهربانی به ساحت مسجد قزللی، چنان ضربه‌ای بر حکومت ظالمانه محمدرضا پهلوی وارد کردند که کارشناسان سیاسی و جامعه‌شناسی آن دوران سقوط این رژیم جعلی را حتمی قلمداد کردند.


PDF چاپ چاپ
 
 اسلایدر