پیوندها
 
تاریخ : دوشنبه 24 آذر 1399     |     کد : 2499

فرهنگ‌شهر

شرایط یک مطالعه خوب

شرایط مطالعه، مواردی هستند که با دانستن، به کارگیری و یا فراهم نمودن آنها می توان مطالعه‌ای مفیدتر و با بازدهی بالاتر داشت.

در واقع این شرایط به شما یاد می‌دهند چگونه از زمان‌های مطالعه، بهره وری بالاتری داشته باشید. به شما می آموزند قبل از شروع مطالعه چه اصولی را به کار گیرید، در حین مطالعه چه مواردی را فراهم سازید و چگونه به اهداف مطالعاتی خود برسید.

 برخی از نکات مهمی که شخص مطالعه کننده باید به آن توجه کند عبارت اند از:

· شرایط مکانی مطالعه

-  بهتر است مکان مطالعه ثابت، آرام و کم رفت وآمد باشد. اتاق های مرتب با جریان هوای مناسب برای مطالعه مناسب تر است.

- هر چیزی را که برای مطالعه نیاز دارید کنار دستتان بگذارید تا برای پیدا کردن آن تمرکزتان را از دست ندهید.

- وجود میز و صندلی مناسب: از مطالعه به صورت دراز کش پرهیز کنید و از میز و صندلی مناسب مطالعه استفاده کنید و همواره میز مطالعه خود را مرتب و منظم نگه دارید چرا که شلوغ بودن میز مطالعه از عوامل برهم زننده تمرکز می‌باشد.

 

· ساعت مطالعه

روی میز یا اتاق مطالعه خود یک ساعت داشته باشید. ساعت به شما نشان می‌دهد برای چه مدت مطالعه می کنید. با استفاده از یک ساعت، مطالعه خود را زمان بندی کنید تا کم کم مطالعه تان شکل منظم تری خود بگیرد. تصمیم بگیرید به عنوان مثال برای ۹۰ دقیقه بدون حواس پرتی مطالعه کنید.

· شرایط زمانی مطالعه

- هنگام خستگی زیاد یا خواب آلودگی درس نخوانید.

-  هنگام گرسنگی و ضعف مطالعه نکنید.

- مرور درس‌ها بلافاصله پس از اتمام کلاس های درس از عوامل اصلی پیشرفت تحصیلی بشمار می آید.

- از هر فرصتی هرچند کوتاه برای مطالعه استفاده کنید

 

· شرایط جسمانی مطالعه

- هنگام دراز کشیدن یا راه رفتن برای مدت طولانی نمی توانید عمیق و با تمرکز درس بخوانید

-  حالت نشستن: توصیه شده که برای مطالعه روی صندلی بنشینید، حالت بدن را صاف نگه دارید و روی کتاب خم نشوید. هرچند این مورد هم می تواند در هر فرد متفاوت باشد؛ اگر روی زمین هم می نشینید سلامت کمر، ستون فقرات و گردن خود را در نظر بگیرید.

- سلامت چشم در مطالعه: فاصله چشم تا کتاب باید حدود ۴۰ سانتی متر باشد. علاوه بر این مطالعه مستمر و بی وقفه توصیه نمی شود هر ده دقیقه چشم از کتاب بگیرید و به چشمانتان استراحت دهید.

- شروع مطالعه پس از وعده های غذایی روزانه: لطفا برای صرفه جویی در وقت بلافاصله پس از غذا سراغ کتابهایتان نروید، حداقل نیم ساعت فاصله زمانی بین مطالعه و غذا لازم است.

- خواب کافی: کم خوابی بدن را خسته و ذهن را کند می کند. حتما ۷ الی ۸ ساعت خواب در شبانه روز مفید خواهد بود. خواب ظهر گاهی هم ۳۰ الی ۴۵ دقیقه توصیه می شود

-  هنگام درس خواندن تنقلات نخورید؛ چون تمرکز کافی را از دست می‌دهید.

برگرفته از کتاب فرهنگ شهروندی/ راهنمای تسهیل گران/ پایه ۶


PDF چاپ چاپ
 
 اسلایدر