پیوندها
 
تاریخ : شنبه 24 آبان 1399     |     کد : 2398

فرهنگ‌شهر؛

چرا کتاب بخوانیم؟

ترویج کتاب خوانی بهترین ابزار برای ارتقای فرهنگ شهروندی است. کتاب نقش بسیار مهم و سازنده‌ای در ارتقای فردی و اجتماعی افراد دارد و فراگیر شدن مطالعه و کتاب خوانی لایه‌های فکری افراد را گسترش می‌دهد. در ارتقای فرهنگ شهرنشینی، دو موضوع رفتارهای فردی و اجتماعی مطرح است که کتاب به راحتی می‌تواند هر دو حوزه رفتاری را تحت شعاع قرار دهد.

انتقال بسیاری از مسائل مؤثر در ارتقای فرهنگ عمومی و شهروندی که باید از سنین پایین جامعه تبیین شود، در قالب داستان‌هایی که در کتاب‌های مختلف منتشر می‌شود امکان پذیر است.

افزایش آرامش و کاهش استرس

- اگر در زندگی روزمره استرس زیادی را تجربه می کنید، کتاب بخوانید.

- خواندن، اثر مثبت بر بدن نیز دارد. خواندن یک کتاب، می تواند استرس را بهتر از پیاده روی یا گوش دادن به موسیقی از بین ببرد.

- فرقی نمی کند که چه کتابی را برای خواندن انتخاب کنید، زمانی که غرق در ماجرا و موضوع کتاب می شوید، از دنیای نگرانی ها و استرس های روزمره فاصله می گیرید و زمانی را برای کشف تخیلات ودنیای نویسنده صرف می کنید.

کسب علم و دانش

یکی از بزرگ ترین دلایل کتاب خواندن، کسب دانش است. کتابها یک منبع غنی از اطلاعات هستند. خواندن کتاب با موضوعات متنوع اطلاعات و عمق دانش را افزایش میدهد

بهبود عملکرد مغز

خواندن، اثرات مثبت قوی بر مغز دارد. با تحرک ذهنی، شما می توانید از بیماری زوال عقل و بیماری آلزایمر جلوگیری کنید. این به این دلیل است که فعالیت مغز شما مانع از دست دادن قدرت می شود.

بهبود حافظه

هر بار که یک کتاب را می خوانید، باید تنظیمات کتاب، شخصیت ها، زمینه ها، تاریخ، زیرمجموعه‌ها و خیلی چیزهای دیگر را به خاطر داشته باشید. همان طور که مغز شما یاد می گیرد تمام اینها را به خاطر بسپارد، حافظه شما بهتر می‌شود.

توسعه مهارت های تفکر انتقادی

یکی از مزایای اصلی خواندن کتاب توانایی آن در ایجاد مهارت تفکر انتقادی است. مهارت‌های تفکر انتقادی هنگامی که به تصمیم گیری‌های روزمره می‌رسد بسیار مهم است. خواندن نیاز فردی به پردازش اطلاعات را بهبود می بخشد. هر چه بیشتر بخوانید، درک شما عمیق تر خواهد شد.

 بهبود مهارت‌های ارتباطی

خواندن کتاب بهبود واژگان و مهارت‌های نوشتاری و مهارت‌های ارتباطی را به دنبال دارد. هر چه بیشتر بخوانید و بنویسید، بهتر ارتباط برقرار می کنید.

 ایجاد انگیزه

زندگی پر از چالش‌هاست. مطالعه می تواند الهام بخش زندگی شما باشد و آن را تغییر بدهد. خواندن یک کتاب خوب، از جمله بیوگرافی افراد، شما را تشویق می کند و همچنین راهنمایی‌هایی را برای کمک به دستیابی به اهداف شخصی خود خواهید آموخت. به طور کلی خواندن کتاب تأثیرات باورنکردنی روی ذهن و عملکرد انسان در زندگی فردی و اجتماعی می گذارد و فواید فوق العاده‌ای دارد، به زندگی انگیزه می‌دهد و تخبلات را بهبود می‌بخشد.

هر سلیقه‌ای که داشته باشید، کتایی وجود دارد که توجه شما را جلب کند. با توجه به علاقه خود یک زمینه را انتخاب کنید و مطالعه را از آن شروع کنید؛ ادبیات کلاسیک، شعر، مجلات مد، بیوگرافی، کتاب های مذهبی، کتاب های خودیاری، ادبیات خیابانی، رمان‌های عاشقانه و هر موضوعی که توجه‌تان را جلب می کند، پس کتابی در دست بگیرید و دنیای جدیدی را تجربه کنید.

لازم است هر یک از ما دوباره کتاب و کتاب‌خوانی را برای خود تعریف کنیم تا بتوانیم جایگاه آن را در زندگی امروز خود بیابیم و تصمیم بگیریم که کتاب خوانی قرار است چه نقشی در زندگی ما در دنیای مدرن امروزی که به انواع فناوری‌ها مجهز شده ایفا کند. انسان‌ها از کتاب خواندن هدف‌های مختلفی دارند عده‌ای به خاطر تحصیل یا به خاطر شغل و یا به عنوان گذراندن وقت این کار را انجام می دهند، ولی در حقیقت مطالعه کتاب از کارهایی است که منفعت های بسیاری برای سلامتی دارد.

آنهایی که عاشق کتاب هستند سعی می کنند با بقیه آدمها اتصال کتابی پیدا کنند، مثلا به دبیرا کتاب توصیه کنند و اغلب هم از کتابخانه خودشان، کتاب قرض می دهند، طبیعی هم هست که وقتی موضوع باعث حس خوبی در شما می‌شود، بخواهید این حس خوب را به دیگران انتقال دهید و آنها را در خوشی‌تان شریک کنید.

برگرفته از کتاب فرهنگ شهروندی/ راهنمای تسهیل گران/ پایه نهم


PDF چاپ چاپ
 
 اسلایدر