پیوندها
 
تاریخ : دوشنبه 7 مهر 1399     |     کد : 2384

فرهنگ‌شهر؛

آشنایی با «کمک‌های اولیه»

به مجموعه اقدامات عملیات و مراقبت هایی که بلافاصله بعد از بروز حادثه و تصادف، برای آسیب دیدگان یا مجروحان حادثه صورت می گیرد تا از عواملی که زندگی و سلامت آنها را تهدید می کند، جلوگیری کند کمکهای اولیه می گویند.

کمک‌های اولیه مجموعه‌ای از عملیات‌های مراقبتی است که عملیات و مراقبتها باید از وخامت حادثه بکاهد و تا رسیدن پزشک به محل حادثه و یا رساندن آنها به مراکز درمانی ادامه داشته باشد.                                                                                                                                                                               

هدف از این کمکها، نه تنها نجات مریض یا مصدوم از خطر مرگ، بلکه کم کردن ناراحتی و درد مریض است، تا از لحاظ روحی و جسمی توسط اقدامات و مراقبتهای کمک کننده که جزو کمکهای اولیه محسوب می شوند بهبودی حاصل شود.

 کیف نجات

در صورت وقوع حوادث، افراد خانواده به مجموعه ای از لوازم و وسایل ضروری و اولیه نیاز فوری و اساسی خواهند داشت، این لوازم می توانند درون هر کیف یا کوله ضدآب و قابل حمل قرار گیرند. به این مجموعه اصطلاحا «کیف نجات» می گویند بهتر است «کیف نجات» در محلی از خانه قرار گیرد که دسترسی و استفاده از آن پس از وقوع بحران، آسان باشد (مثلا نزدیک در خروجی منزل با صندوق عقب ماشین، مشروط بر این که در پارکینگ نباشد).

کیف نجات باید حداقل دارای لوازم زیر باشد:

کیت کمکهای اولیه : باند چسب ضد حساسیت، قیچی، گاز یا تنظیف استریل، پد استریل، پنس، چسب زخم، بتادین، پنبه استریل، باند سه گوش، پماد جنتامایسین و تتراسیکلین، محلول شستشوی چشمی، قطره عفونت چشمی، قرص های مسکن و سرماخوردگی، کپسول های آنتی بیوتیک، اسپری های بی حس کننده، کرم دردهای عضلانی، سرم خوراکی، پماد سوختگی، دستکش یکبار مصرف، سوت، نخ و سوزن بخیه، فشارسنج.

لازم است داروها به روز نگهداری شوند و داروهایی با تاریخ مصرف جدید جایگزین کنیم

ابزار و لوازم موردنیاز : چراغ قوه و باتری اضافی، یک رادیوی ترانزیستوری به همراه باطری، لباس گرم و لباس زیر برای افراد خانواده، بیلچه، چاقو و در باز کن، بشقاب و قاشق، ناخن گیر، حوله کوچک، خمیردندان، صابون (ترجیحا کاغذی)، دستمال کاغذی، کیسه فریزر، پتوی سفری و در صورت نیاز می توانید از کلاه ایمنی، دستکش کار و چادر ضد آب نیز استفاده نمایید.

آب و مواد غذایی : چند بطری آب معدنی (برای ۳ روز و به ازای هر نفر، یک بطری ۱۵ لیتری)، غذاهای کنسرو شده مانند ماهی، مرغ و یا غذای خشک مانند: خرما، کشمش، بیسکویت (برای ۳ روز)، شکر و نمک.

نکته (۱): تعداد بطری های آب در نظر گرفته شده برای هر خانواده، با توجه به تعدادشان، متفاوت است و با افزایش نفرات، احتمالا به تعداد بیشتری کیف نجات نیاز خواهد بود

 نکته (۲): آب و مواد غذایی تهیه شده باید قبل از انقضای تاریخ مصرف استفاده شوند و همیشه با اقلام جدید جایگزین شوند.

لوازم بهداشتی: دستمال کاغذی رولی، مایع صابون، مایع شوینده، لوازم بهداشتی مخصوص کودکان و بانوان، کیسه فریزر، کیسه زباله کلفت به عنوان سطل آشغال، قرص کلر

لوازم خاص موردنیاز دیگر

- کپی از اسناد مهم مانند گذرنامه، شناسنامه، کارت ملی و اسناد و اوراق بهادار، کمی پول نقد، داروهای ضروری بیماران قلبی، دیابتی و یا بیماریهای خاص مانند (آسم)، شماره تلفن های ضروری، تلفن اقوام (ترجیحا راه دور)، نقشه شهر محل سکونت، کارت های مخصوص (شامل مشخصات فردی برای تمام افراد خانواده تهیه کرده و همیشه آن را در کیف نجات داشته باشید.

- تهیه ملزومات موردنیاز برای افراد خاص (نوزادان، بیماران، سالمندان و افراد معلول)

- پیشنهاد می شود در صورت وجود افراد خاص در خانواده تجهیزات زیر نیز در کیف نجات جاسازی شود:شیر خشک و شیشه شیر، پستانک، پوشک بچه و داروهای خاص نوزادان، یک عروسک موردعلاقه کودکانه برای سالمندان و افراد معلول وسیله ای برای به دوش کشیدن و حمل آنها، داروهای فشار خون، تنفسی، اسپری باز کننده برنش، انسولین، لنز، عینک، دندان مصنوعی و سمعک و باتری آن.

نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که اقلام تشکیل دهنده کیف نجات، با توجه به شرایط اجتماعی، فرهنگ و وضعیت آب و هوایی هر منطقه می تواند متفاوت باشد.

برنامه خانوادگی برای بعد از حادثه

بروز هر حادثه ای با احساس ترس و نگرانی همراه است، والدین از امنیت فرزندان خود نگران می شوند و فرزندان از تنهایی و گم شدگی هراس دارند. هنگام بروز حادثه اگر تمام اعضای خانواده در خانه باشند احساس امنیتی ناشی از در کنار هم بودن تحمل واقعه و رویارویی با آن را آسان می کند. اما تمام حوادث در این زمان روی نمی دهند، ممکن است هنگام بروز حادثه ای مانند زلزله هر یک از اعضای خانواده در مکانی حضور داشته باشند مثلا والدین در سرکار و فرزندان در مدرسه باشند. ممکن است حادثه به قدری شدید باشد که راههای ارتباطی مانند تلفن نیز قطع شوند، در این شرایط استرسی مضاعف بر روی اعضای خانواده قرار می گیرد. برای جلوگیری از قرار گرفتن در چنین شرایطی بهتر است تا اعضای خانواده از قبل مکانی را برای جمع شدن انتخاب کرده باشند، این مکان باید محلی باشد که بدانیم از استحکام و امنیت بالایی در حوادث برخوردار است و مسیر دسترسی به آنجا نیز راحت باشد. تعیین چنین مکانی از قبل یک اطمینان خاطر برای خانواده به وجود می آورد و آنها مطمئن هستند که در هر حالتی می توانند همدیگر را پیدا کنند.

برگرفته از کتاب فرهنگ شهروندی/ راهنمای تسهیل گران/ پایه دهم


PDF چاپ چاپ
 
 اسلایدر