1394
 
 پیوندها
 
تاریخ : يکشنبه 30 شهريور 1399     |     کد : 2368

فرهنگ‌شهر؛

مفهوم حقوق شهروندی

به مجموعه قواعد حاکم بر روابط اشخاص و وظایف و مسئولیت های شهروندان در قبال یکدیگر، شهر و دولت حق شهروندی گفته می شود که وظیفه تأمین آن حقوق بر عهده مدیران شهری، دولت و یا به طور کلی قوای حاکم می باشد.

به مجموعه قواعد حاکم بر روابط اشخاص و وظایف و مسئولیت های شهروندان در قبال یکدیگر، شهر و دولت حق شهروندی گفته می شود که وظیفه تأمین آن حقوق بر عهده مدیران شهری، دولت و یا به طور کلی قوای حاکم می باشد.

شهریار تبریز: حقوق شهروندی را به چهار حوزه حقوق مدنی و سیاسی و حقوق اقتصادی و اجتماعی تقسیم کرده اند.

الف)  حقوق مدنی مثل حق آزادی، مصونیت از تعرض، آزادی بیان، مذهب، برابری در برابر قانون ممنوعیت تبعیض بر اساس جنس، نژاد و ...

  ب) حقوق سیاسی مثل مشارکت فعالانه در فرایندهای آزاد حکومت مانند حق رای و امکان تصدی مسئولیت در سطح حکومت، آزادی گردهمایی و تشکیل انجمن، آزادی دسترسی به اطلاعات و امکان فعالیت های سیاسی.

 ج) حقوق اقتصادی، اجتماعی شامل حق مالکیت، حق کارکردن، برابری در فرصت های شغلی، حق بهره مندی از خدمات اجتماعی، بهداشتی، بهره مندی از تأمین اجتماعی و استاندارد زندگی متناسب و حمایت در مواقع بیکاری، پیری و از کارافتادگی

 د) حقوق فرهنگی مانند حفاظت از فرهنگ و زبان اقلیت های حق داشتن سنت‌ها و شیوه های زندگی متفاوت حق داشتن ارتباطات فرهنگی و بین المللی، احترام به تفاوت های قومی و فرهنگی و برابری در آموزش

ه) حقوق قضایی مثل حق دفاع، دادرسی عادلانه، حق اعتراض به تصمیمات قضایی، رسیدگی علنی و بدون تبعیض، حق دسترسی به ادله قضایی، اصل قانونی بودن جرائم و مجازات، حق جبران خسارات ناشی از اشتباهات قضایی، حق انتخاب وکیل

 حقوق شهروندی منعکس کننده جامعه ای است که در آن هر انسانی بتواند از زندگی شرافتمندانه همراه با صلح، امنیت و رفاه برخوردار گردد. آشنایی و مطالبه این حقوق از مصادیق ارزشمند هر شهروند مسئولیت پذیر است که جامعه را از آن خود و خویش را متعلق به جامعه می داند.

ضرورت وجود قانون

انسان‌ها به صورت جدا از هم نمی توانند زندگی کنند و برای زندگی با همنوعان خود نیازمند این هستند که قواعدی بر این روابط حاکم باشد و از همین جا ضرورت و لزوم جاری شدن قانون بین آنها احساس می‌شود.

تقریبا از ابتدای خلقت انسان، قوانینی در جوامع بشری حکم فرما بوده است اما با پیشرفته شدن زندگی این قواعد پیچیده‌تر شده به گونه ای که امروزه انسان‌ها برای بیشتر امور زندگی نیاز به آموزش قوانین و مقررات خاصی دارند.

خواسته‌های انسان ها با همدیگر مشابهت‌های زیادی دارد و مردم در یک جامعه کم وبیش چیزهای مشابهی را طالب‌اند. بنابراین، برای جلب منافع بیشتر و بهره مندی از امکانات، اختلافات بین انسانها در می‌گیرد اما انسانها دریافتند که بقای اجتماع با آشوب و زورگویی امکان پذیر نیست و ناچار باید قواعدی را بر روابط اشخاص، از آن جهت که عضو جامعه اند، برقرار نمایند و ما امروز مجموع این قواعد را حقوق یا قانون می‌نامیم. درنتیجه، تصور بقای یک جامعه بدون قانون و حقوق امکان ندارد. به همین دلیل در ابتدایی ترین جوامع انسانی نیز ضوابط و مقرراتی هرچند ساده و ابتدایی وجود دارد و انسانها خود را ملزم به اطاعت از آنها می‌دانند و تخلف از آنها عواقب سختی را به دنبال خواهد داشت

انتخاب

انسان از نخستین سالهای زندگی تا آخرین لحظات زندگی در مظان انتخاب قرار دارد و به راحتی می توان دانست که انتخاب و اختیار در وجود انسان دو وجه یک مفهوم هستند. مختار بودن در لحظاتی معنا پیدا می کند که دو یا چند مسیر و یا دو یا چند گزینه برای انتخاب کردن وجود داشته باشد. قدرت انتخاب کردن سوای مهم بودن و یا نبودن آن، یک مهارت مهم و حیاتی زندگی بشری است. شناخت و تقویت این مهارت می تواند در بهبود شرایط زندگی و همچنین تغییر وضعیت فردی و اجتماعی افراد مؤثر باشد.

هر فرد در طول زندگی با بیشمار انتخاب مواجه است و باید بتواند این توان را داشته باشد که درست‌ترین انتخاب را انجام دهد و در عین حال مسئولیت انتخاب خود را بر عهده بگیرد. انتخاب‌گر بودن نشانه‌ای از استقلال فردی و قبول مسئولیت انتخاب نیز نشانه بلوغ فکری انسان است.

انتخاب فردی مقوله ای است که از احترام به حق انسانیت افراد نشأت می گیرد. بدین معنی که هر فردی حق دارد انتخابهای خود را بنا به تشخیص و صلاحدید خود انجام دهد و این انتخاب نیز از جانب دیگران مورد احترام قرار گیرد و از فرد انتظار می‌رود نسبت به انتخاب خود احساس مسئولیت نماید.

جایگاهی که در حال حاضر در آن قرار گرفته‌ایم به طور مستقیم نتیجه انتخابهای قبلی ماست جایگاه فردی، اجتماعی، شغلی و جایگاه ما در روابط بسته به انتخاب هایی بوده است که تاکنون انجام داده ایم.

حتی انتخاب های ساده که معمولا کمتر به چشم می‌آیند، می‌توانند در بلند مدت اثرات چشمگیری داشته باشند. این که من تصمیم بگیرم سه روز در هفته ورزش کنم یا نه، از جه خمیردندانی استفاده کنم، در کلاسهای مهارتی مرتبط با رشته تخصصی ام شرکت کنم یا نه و مواردی مثل اینها اثرات پایدار و معمولا  قابل توجهی روی وضعیتی دارند که من در آینده خواهم داشت.

در واقع همه ما در تمام لحظات زندگی در معرض انتخاب های بیشماری قرار داریم و بسته به اینکه انتخاب ما چه باشد، مسیر زندگی ما به شکل قابل توجهی تغییر خواهد کرد. ساده تر بگوییم زندگی مجموعه‌ای از انتخاب‌هاست و این انتخاب‌ها هستند که آینده ما را شکل می دهند. جالب اینجاست که هر کس در زندگی اش با گستره وسیعی از انتخاب ها و گزینه ها رو به روست و با انتخاب هر گزینه از سایر افراد متمایز و جدا خواهد شد.

این مسئله توجیه می کند که چرا مثلا همه افراد در یک جایگاه اجتماعی یکسان، ثابت و مشابه قرار نگرفته اند. یکی از دلایلش این است که هرکدام از آنها انتخاب های متفاوتی در زندگیشان داشته اند

 انتخاب‌های کوچک

انتخاب های کوچک پیش مقدمه انتخاب های بزرگ است. پس یکی از بهترین راهها برای آموختن نحوه انتخاب آن است که خود را در انتخاب های کوچک شریک کنیم. این مسئله بسیار ساده است. هنگامی که والدین برای خرید مایحتاج روزانه خود و کالاهایی که به آن نیاز است به فروشگاه می روند می توانیم نحوه انتخاب صحیح را از آنها بیاموزیم. در هنگام انتخاب کالاهایی که دارای چندین مارک و قیمت و مشخصات متفاوت است از آنها بخواهیم دلایل خود را برای انتخاب به ما بگویند، به این طریق یاد خواهیم گرفت برای انتخاب هایی که در آینده خواهیم داشت باید تفکر کرده و برای خود استدلال داشته باشیم.

انتخاب دوست

بعد از گذر از ایام کودکی شاید یکی از مهمترین انتخاب هایی که در پیشروی یک فرد قرار دارد و می تواند مسیر زندگی هر انسانی را تغییر دهد انتخاب دوست است. دوستان قبل از دوران نوجوانی و جوانی بیشتر نقش یک همکلاسی و همبازی را ایفاء می کنند، اما در دوران جوانی اهمیت انتخاب دوست قوت می گیرد از معیارهایی که در زمینه انتخاب دوست می توان در کلام بزرگان به دست آورد می توان به موارد زیر اشاره کرد: داشتن اخلاق و ادب، دیانت و پایبندی به احکام دین، خداترسی، آداب اجتماعی، آینه دوست بودن، آگاهی و بینش و کسانی که تأکید شده است از انتخاب آنها به عنوان دوست خودداری شود می توان این افراد را نام برد: سخن چین، تن پرور، دروغ گو، افراد بی دین، ترسو، بخیل، نادان، بی ظرفیت، پرتوقع و...

به سوی انتخابی بهتر

هر انتخابی ممکن است با شکست مواجه شود از انتخاب ساده یک لباس تا شریک زندگی، اما می توان راهکارهایی را در نظر گرفت و ضریب انتخاب اشتباه را کاهش داد

· در هنگام انتخاب سعی کنیم به شنیده‌های خود اکتفا نکنیم و برای هر مسئله ای بر اساس میزان اهمیت آن، زمانی را برای تحقیق صرف نماییم، زیرا داشتن آگاهی و دانش شما را از مسیر انتخاب ناصحیح دور می‌سازد.

· در هنگام انتخاب به این فکر کنید که با این انتخاب چه چیزی به دست می آورید و چه چیزی را از دست می دهید. به طور مثال انتخاب دوستی که باعث تضعیف پایبندی شما به اصل دین داری خواهد شد آیا ارزش دوستی را دارد. شما باید بدانید برای انتخاب هایتان چه بهایی را پرداخت خواهید کرد.

· عامل بعدی که منجر به اشتباه در انتخاب می شود، شتابزدگی است. شتاب زدگی باعث خواهد شد شما به دام مشکلات گرفتار شوید. پس در انتخابتان عجله نکنید.

· هیچ گاه خود را بی نیاز از مشورت با دیگران ندانید. کسی که خود را داناتر از دیگران می داند، حتما اشتباه خواهد کرد. داشتن مشاوران مجرب و دلسوز موجب موفقیت شما در انتخاب هایتان خواهد شد.

· در شرایط نامناسب تصمیم نگیرید، زمانی که احساسات عاطفی بر شما غلبه کرده است، زمانی که بسیار شادمان و یا اندوهگین هستید و یا در اوج عصبانیت و با احساس گناه، انتخاب نکنید، زیرا انتخابی که تحت فشار صورت گیرد قطعا نتیجه مناسبی بر جا نخواهد گذاشت.

· در آخر اگر با گذراندن مراحل فوق دست به انتخاب زدید، در انتخاب خود مصمم باشید و تردید به خود راه ندهید.


PDF چاپ چاپ
 
 اسلایدر