1394
 
 پیوندها
 
تاریخ : چهارشنبه 26 شهريور 1399     |     کد : 2353

پاسداشت مقام استاد شهریار، پاسداشت سرمایه اجتماعی تبریز است

معاون فرهنگی اجتماعی شهردار تبریز و رییس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری تبریز، گفت: پاسداشت مقام استاد شهریار، پاسداشت سرمایه اجتماعی تبریز است.


حجت الاسلام و المسلمین احمد حمیدی با اشاره به برنامه‌ریزی شهرداری تبریز، برای برگزاری همایشی محتشم و آبرومند برای پاسداشت نام استاد شهریار خاطر نشان کرد: شهریار فراتر از یک نام و یک شهروند عادی در جامعه خود درخشید و اعتبار نام تبریز را به مانند بسیاری از اسلاف و بزرگان تا مرزهای بین المللی پیش برد.

وی افزود: شعر شهریار محشون از ارزش های ادبی، موسیقی شعر، اعجاز واژگانی و معنای مستتر است که حوزه های مختلف توانسته جای خالی بسیاری از بزرگان شعر فارسی را بر دوش بکشد و اشعارش نمونه ای کامل از جهان بینی ایرانی و اسلامی است.

وی حضور شعر شهریار در ابعاد و ساحه های دینی و معرفتی را نیز یکی دیگر از جلوه های ماندگار شعر شهریار خواند که توانسته به مدد روحیه مردم ایران، بیش از هر شعری در خاطره آنها بماند و به زمزمه های آنها تبدیل شود و حتی در مناسبت های معظم، به عنوان اشعاری در مطلع سخن قرار گیرد.

حجت الاسلام والمسلمین حمیدی با بیان اینکه شعر شهریار علاوه بر این جنبه های دیگری داشته که باز هم همان اقبال را در بین مخاطبان خود داشته است، اظهار داشت: این اقبال بزرگ مخاطبان شهریار است که به هر نیازی که از شهریار دارند، به راحتی مصادیق و مثال های مختلف پیدا کرده و حیات خود را پر از شور شعر شهریار می کنند.

وی ادامه داد: شهریار به راستی شهریار ملک زبان و ادب است و عنوان وی که توسط بزرگانی ادبی روزگار جوانی اش به وی پیشنهاد داده شده بود، بهترین توصیف برای خلاقیت های ادبی اش است.

معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری تبریز اضافه کرد: البته سیره زندگی، هم نشنینان و نیز تحولات اجتماعش نیز به شعر او قوام بخشیده اند که همه آنها در کنار استعداد ذاتی و درونی او نیز موثر بوده اند.

 حمیدی یاد آور شد: شهریار دلبستگی عمیقی به انقلاب اسلام و نیز خانواده های شهدا داشت و او را شاید جزو شاعرانی دانست که برای شهدا اشعار بسیاری سروده است.

وی افزود: در یکی از روایت های نزدیکان او عنوان شده که او به خواستاری پدران شهید، اشعاری برای حک در مزارش فرزندان شهید می سرود تا هم خود شهید از فیض آن شهید محروم نباشد و هم، سندی از حضور یک شاعر برجسته در پیکر شهدایی باشد که فداکارانه در راه دفاع از آرمان های انقلاب اسلامی به شهادت رسیدند.

حجت الاسلام والسلمین احمد حمیدی با بیان اینکه ابعاد شخصیتی شهریار بسیار گسترده است افزود: تلاش ما نیز در این کنگره، این است که تا نوری بر این زوایای زندگی پرثمر استاد داشته باشد و استفاده از توان شهریار شناسان، این ابعاد، بازترسیم شوند.

وی افزود: : کنگره ملی "شعر و ادب ایران با محوریت بزرگداشت استاد شهریار"، آبان‌ماه امسال به شرط عادی بودن وضعیت سلامتی جامعه برگزار خواهد شد.

حمیدی از برگزاری جشنواره ملی خط نستعلیق، جشنواره نقاشی کودکان با مضمون حیدربابایه سلام، تولید مستند زنده شهریار، تولید اثر موزیکال و نمایشی و برنامه های جانبی این کنگره  تا زمان برگزاری  این کنگره خبرداد.

وی  اضافه کرد:  پیش‌برنامه کنگره ملی "شعر و ادب ایران؛ بزرگداشت استاد سید محمد حسین شهریار"  شامل پیام مسئولین ارشد استانی، سخنرانان علمی، شعرخوانی شاعران مطرح کشور و پخش کلیپ  و رونمایی از پوستر برنامه های جنبی کنگره و با حضور تعدادی از علاقه مندان  خواهد بود.

حجت الاسلام والمسلمین احمد حمیدی  با اعلام اینکه  ۶ جلسه کمیته علمی  تاکنون برگزار شده است گفت:شورای علمی کنگره بنا به پیشنهاد کمیته علمی  با حضور ۲۰ تن از صاحب نظران و شهریار پژوهان و  اساتید دانشگاه های  کشور تشکیل شده است.

معاون فرهنگی  واجتماعی شهردار تبریز در ادامه  به انتشار فراخوان کنگره ملی "شعر و ادب ایران؛ بزرگداشت استاد سید محمد حسین شهریار  " در ۳۷ محور و راه اندازی وبسایت کنگره اشاره کرد و   افزود:  کمیته علمی کنگره از استادان، محققان و ادب پژوهان گرامی برای ارائه نویافته های علمی در موضوعات پیشنهادی یا هر موضوع مرتبط با عنوان کنگره، در قالب مقالات علمی – پژوهشی استقبال می کند که با توجه به شرایط کشور درباره شیوع بیماری کرونا، مهلت ارسال آثار تا ۳۰ مهرماه ۱۳۹۹ تمدید گردیده است.


PDF چاپ چاپ
 
 اسلایدر