1394
 
 پیوندها
 
تاریخ : يکشنبه 23 شهريور 1399     |     کد : 2348

فرهنگ‌شهر؛

آداب استفاده از مکان‌های تاریخی (۲)

بازدید از موزه‌ها و مکان‌های تاریخی، آداب و قواعد خاص خود را دارند که بعضی از آن‌ها به طور مستقیم به روش‌های مختلف به اطلاع بازدیدکنندگان می‌رسد و برخی از آن‌ها قوانین و آداب پنهان بازدید از موزه‌ها و مکان‌های تاریخی هستند.

 

موزه‌ها و بخش‌های تاریخی، مکان‌های فرهنگی عمومی هستند که یادگاری‌هایی از قرن‌ها تاریخ یک را در خود حفظ کرده‌اند. با تماشای آثار به نمایش درآمده در موزه با گوشه و کنار زندگی پیشینیان آشنا می‌شویم.

در بخش اول این مطلب با برخی از آداب و قواعد بازدید از موزه‌ها آشنا شدیم، در ادامه  تعداد دیگری از این آداب و قوانین را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

هنگام عکاسی از فلاش استفاده نکنید
فلاش گوشی و دوربین خود را هنگام عکاسی خاموش کنید. نور فلاش میتواند به مواد تشکیل دهنده آثار هنری آسیب بزند و آنها را تخریب کند.

مراقب راه رفتن خود باشید

هنگام راه رفتن مراقب خطوط امنیتی رسم شده اطراف آثار هنری و نرده‌های مختلف حفاظتی باشید، به خصوص زمانی که یک اثر روی زمین قرار دارد. همواره دو قدم با اشیا و افراد حاضر فاصله داشته باشید.

سرعت خود را با دیگران هماهنگ کنید

بازدید از مکان های کوچکی که جمعیت زیادی از آن استقبال می کنند کمی سخت‌تر است. در این اوضاع، شما باید با شرایط هماهنگ شوید.

 توقع نداشته باشید که همه آثار موزه شما را شگفت زده کند

همه آثار موجود در موزه‌ها و مکان‌های تاریخی، توجه همه بازدیدکنندگان را جلب نمی کند. ممکن است اثری که توجه دیگران را به خود معطوف کرده برای شما جذابیتی نداشته باشد. در این صورت بازدید از مکان را ادامه دهید تا آن اثر چشم نواز و جذاب مدنظرتان را پیدا کنید

به هیچ چیز دست نزنید

اگرچه این موضوع یکی از اصلی ترین و مهم ترین قوانین است اما هنوز هستند کسانی که این قانون را رعایت نمی کنند و اشیای مهم و ارزشمند را لمس می کنند، حتی اگر یک اثر هنری هیچ حفاظتی هم نداشته باشد، نباید دست کاری شود.

به دیوارها تکیه ندهید

طبیعتا دیوارهای زیادی در مکان های تاریخی وجود دارند اما برای تکیه دادن شما تعبیه نشده اند. از تکیه دادن به دیوارها، چه شامل اثر هنری باشند و چه نباشند خودداری کنید. اگر خسته شدید، یک نیمکت پیدا کنید و استراحت کنید

خوردن، آشامیدن و سیگار کشیدن ممنوع

هر چه قدر هم مراقب باشید ممکن است اتفاقی ناخواسته، به آثار هنری آسیب بزند. مدتهاست که خوردن و آشامیدن در موزه‌ها و مکان های تاریخی ممنوع شده است. دود حاصل از استفاده از سیگار نیز می تواند به نقاشی‌ها و آثار هنری موجود در محیط بسته آسیب بزند. فضاهای بازی که در اطراف موزه ها وجود دارند برای این کار مناسب ترند.

از منوپاد استفاده نکنید

سلفی‌های هنری با آثار تاریخی می‌تواند به خوبی خلاقیت شما در عکاسی را نشان دهد ولی مراقب باشید که این کار باعث آسیب‌زدن به آثار موجود در موزه نشود. مواظب اطراف خود باشید و از منوپاد استفاده نکنید.

 

برگرفته از کتاب فرهنگ شهروندی/ راهنمای تسهیل گران/ پایه دوازدهم


PDF چاپ چاپ
 
 اسلایدر