1394
 
 پیوندها
 
تاریخ : شنبه 22 شهريور 1399     |     کد : 2346

فرهنگ‌شهر؛

آداب استفاده از مکان‌های تاریخی (۱)

بازدید از موزه‌ها و مکان‌های تاریخی، آداب و قواعد خاص خود را دارند که بعضی از آن‌ها به طور مستقیم به روش‌های مختلف به اطلاع بازدیدکنندگان می‌رسد و برخی از آن‌ها قوانین و آداب پنهان بازدید از موزه‌ها و مکان‌های تاریخی هستند.

موزه‌ها و بخش‌های تاریخی، مکان‌های فرهنگی عمومی هستند که یادگاری‌هایی از قرن‌ها تاریخ یک را در خود حفظ کرده‌اند. با تماشای آثار به نمایش درآمده در موزه با گوشه و کنار زندگی پیشینیان آشنا می‌شویم.

قوانینی که در موزه‌ها وضع شده‌اند فقط به خاطر استفاده بهتر و راحت‌تر بازدیدکنندگان از موزه هستند. همچنین این قوانین به موزه‌داران کمک می کنند تا بیشتر و بهتر از میراث ارزشمند موجود در موزه حفاظت کنند و آن را به نسل‌های آتی تحویل دهند.

در ادامه با برخی از آداب بازدید از موزه ها و مکانهای تاریخی آشنا می شویم:

قبل از رفتن به موزه و مکان های تاریخی، کیف خود را تحویل دهید

بیشتر موزه ها نزدیک درب ورودی، مکانی برای بررسی و نگهداری لباس و کیف بازدید کنندگان دارند. از این فرصت طلایی استفاده کنید. به همراه داشتن کیف های بزرگ و سنگین علاوه بر اینکه اجازه نمی‌دهد به راحتی از همه قسمت های موزه ها دیدن کنید باعث بروز اتفاقات ناخوشایندی مثل شکستن اشیا می شود

اطراف یک اثر هنری، تجمع نکنید

آثار بزرگ هنری، نرده های امنیتی دارند و تجمع کردن در مقابل آنها و تجاوز کردن از این حد و حدود میتواند به آنها آسیب بزند. برای نزدیک شدن به این آثار و قرار گرفتن جلوی جمعیت، دیگران را هل ندهید.

در محیط موزه یا مکان تاریخی ساکت باشید

شلوغی کردن، باعث آزار رساندن به بازدید کنندگان دیگر موزه می‌شود. هیچ چیز بدتر از این نیست که در حالی که به آرامی در سکوت موزه در حال قدم زدن و تحسین آثار هستید، ناگهان یک کودک جیغ بزند یا یک نفر با صدای بلند در مورد یک موضوع بی ربط با محیط با سایر دوستانش صحبت کند. این طور مکان ها، جای بلند صحبت کردن نیستند پس با صدای آرام تری صحبت کنید یا بجای دیگری مثل کافه یا لابی مکان بروید.

مانع بازدید سایر بازدیدکنندگان نشوید

می توانید از جلوی آثار هنری عبور کنید و دقایقی آنها را تماشا کنید، اما باید چند قدمی دورتر بایستید تا بازدید کنندگان دیگر هم بتوانند آثار را مشاهده کنند.

تماس تلفنی برقرار نکنید

تلفن کردن در حین تماشای آثار هنری نه تنها باعث آزار دیگران می شود بلکه سبب می شود شما نتوانید به اندازه کافی از حضور در آن مکان فرهنگی و تاریخی لذت ببرید. اگر مجبور به برقراری ارتباط با محیط بیرون هستید، بهتر است از "پیامک" استفاده کنید.

ارسال عکس جدید در اینستاگرام را به زمان دیگری موکول کنید

برای فرستادن عکس های موزه یا مکان تاریخی در اینستاگرام عجله نکنید. بعد از اینکه به مکان مناسب استراحت رسیدید این کار را انجام دهید. این موضوع برای شما این فرصت را فراهم می کند تا عکس‌های بهتری بگیرید و آن را در فضای مجازی به‌ عنوان بهترین عکس برای به اشتراک گذاشتن با دیگران انتخاب کنید و همه دوستانتان آن را تحسین کنند.

برگرفته از کتاب فرهنگ شهروندی/ راهنمای تسهیل گران/ پایه دوازدهم


PDF چاپ چاپ
 
 اسلایدر