1394
 
 پیوندها
 
تاریخ : پنجشنبه 20 شهريور 1399     |     کد : 2344

شهریار الگوی مثالی شاعری در دوران معاصر

دبیر علمی کنگره ملی شعر و ادب ایران ، شهریار را نامدار ترین نماینده ادب معاصر ایران دانست.

کنگره ملی شعر و ادب ایران؛ بزرگداشت استاد شهریار به همت معاونت فرهنگی و سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری تبریز برگزار خواهد شد . به همین مناسبت گفتگویی  با جناب آقای دکتر صدری نیا ؛ دبیر علمی این کنگره داشتیم .
دکتر باقر صدری نیا فارغ التحصیل مقطع دکترای زبان و ادبیات فارسی از دنشگاه تهران و استاد ادبیات دانشگاه تبریز است . تدریس در بسیاری از شاخه های تخصصی ادبیات فارسی از جمله مبانی عرفان و تصوف، ادبیات کلاسیک، مکتب های ادبی جهان و تاریخ ادبیات از جمله سوابق حرفه ای ایشان است . این استاد ادبیات همواره در حوزه پژوهش نیز ساعی بوده و آثار پژوهشی فراوانی را در کارنامه خود دارد. همچنین دکتر صدری نیا یکی از محققان حوزه ادبیات مشروطه نیز می باشد که آثار وی در این حوزه مورد مراجعه واستفادهء محققان ودانشجویان است.ایشان تابه حال راهنمایی و داوری پایان نامه های بسیاری را برعهده داشته اند . تالیف و چاپ کتب تحقیقی ارزشمند وده ها مقالهء علمی وتحقیقی  از دیگر آثار حیات علمی ایشان می باشد .  
مشروح مصاحبه با آقای دکتر باقر صدری نیا در پی می آید :

ضمن سلام و عرض ادب
جناب آقای دکتر صدری نیا کنگره ملی شعر و ادب ایران بزرگداشت استاد شهریار بزودی در تبریز و در ابعاد ملی برگزار خواهد شد.با توجه به محوریت بررسی آثار شهریار لزوم برگزاری چنین کنگره ای در بعد ملی را چگونه ارزیابی می کنید ؟

 سالروز وفات استاد شهریار روز ملی شعر وادب نامگذاری شده است.   . البته انتقادات معقولی نیز در بارهء این نامگذاری همواره مطرح بوده است . برخی از اهل ادب  معتقد بودند که بهتر بودسالروز وفات و یا میلاد یکی از قلل شعر و ادب ایران همانند فردوسی ، نظامی ،سعدی  مولانا وحافظ  به عنوان روز شعر وادب تعیین می شد  کلی درهر حال  قرعهء فال به نام شهریار زده  شده است. به گمان من اگر بنا بر انتخاب زاد روز یا درگذشت یکی ازشاعران معاصر برای نامگذاری چنین روزی باشد، شهریار  بدلیل جایگاه خاص  خویش از دیگران مناسب تر بود، زیرا شهریار در روزگار ما الگوی مثالی شاعری تلقی می شود وبیش از هر شاعر دیگر به نام آوران شعرادوار  گذشتهء ایران  شبیه تر است . درهر حال این روز بهانه ای است برای بررسی همهء آثار وجلیل از همهء مفاخر ومشاهیر ادبی ایران درگذر تاریخ.
 کنگرهء ملی شعر وادب ایران در حقیقت عهده دار بررسی  کل ادبیات ایران خواهد بودو درضمن آن نه فقط آثار شاعران فارسی گوی بلکه  اشعار ترکی شهریار وشاعرا ترکی سرا نیز مورد بحث قرار خواهد گرفت . از این رو یکی از اهداف غایی این رویداد کاوش علمی شعر  معاصر فارسی و ترکی در سپهر ادبیات ایران خواهد بود .

-  استقبال فضای علمی و ادبی کشور از این کنگره و میزان ارائه مقالات به چه میزانی بوده است ؟
واقعیت این است که برگزاری چنین همایشی با مشارکت بسیاری از استادان طراز اول ایران به مناسبت این روز  در تبریز کم سابقه  است. بی تردید ادبیات ایران یک از قلل رفیع ادب جهان است . در این میان تبریز با توجه به صبغه فرهنگی و تاریخی خود همواره جایگاه ویژه ای درخلق آثار ادبی تاثیر گذار وتربیت شاعران نام آور داشته است. مقبره الشعرای تبریز بع عنوان مدفن حدود چهار صد شاعر از نقاط مختلف ایران به تنهایی گواه جایگاه پر اهمیت تبریز درتاریخ ادبی ایران است. علاوه بر این شاعران ترک زبان این خطه در مقاطع گوناگون تاریخ از بهترین پارسی سرایان ایران بوده اند صرف نظر از شاعران سده های پیشین در دوره مشروطه وپس از آن چند شاعر طراز اول از این شهر برخاسته اند که هریک درشمار سر آمدان ادبیات معاصر ایران بوده اند، ایرج میرزا   پروین اعتصامی و شهریار از این جمله اند . از این رو برگزاری کنگره شعر و ادب ایران در تبریز با نگاهی به سپهرادبیات ایران و با گستره ملی رخدادی به جا وشایسته خواهد بود .
  دعوت ما از استادان بزرگ دانشگاه های کشور برا عضویت درشورای علمی کنگره وارسال مقاله با استقبال بسیار خوبی مواجه شد.
هم اکنون استادان سرشناسی از دانشگاه ها وموسسات علمی و پژوهشی ایران ازجمله اصفهان، اهواز، تهران ،شیراز ، کرمان مشهد ودانشگاه های شمال غرب کشور در شورای علمی این کنگره حضور دارند که موجب امتنان ما ومایهءقوام علمی و صبغه تحقیقاتی این کنگره  است .

-  ایده برگزاری چنین کنگره ای در سطح ملی چگونه طرح و عملی شد ؟
 طرح و ایده پردازی اولیه این رویداد درجلسه ای متشکل از شورای شهر، معاونت فرهنگی و سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری وجمعی از استادان دانشگاه های تبریز صورت گرفته و معاونت فرهنگی شهرداری برگزاری کنگره را برعهده گرفت که دراین جا باید از زحمات فراوان این نهادو حمایتهای بی دریغ شهردارمحترم سپاسگزاری کنم .حقیقت اینست که اقداماتی از این دست می تواند تاثیرات بنیادینی دررشدفرهنگی جامعه  داشته باشد و امیدوارم تداوم چنین کارهای علمی را در آینده نیز در شهرمان شاهد باشیم .

- استاد، آیا برنامه های جنبی و یا فعالیتهای علمی مشابه در کنار این کنگره پیش بینی شده است ؟ و اگر چنین برنامه هایی را پیش بینی کرده اید بیشتر در چه حوزه هایی خواهد بود ؟
برنامه های جنبی متنوعی در حاشیه این کنگره طرح ریزی شده است ولی با توجه به اینکه این کنگره در شرایط ویژه بهداشتی بدلیل شیوع بیماری کووید 19 برگزار خواهد شد طبیعتا ما با محدودیتهای گوناگونی مواجه هستیم . لزوم رعایت شرایط ویژه این ایام ،الزام اجتناب از هرگونه تجمع را یادآوری می کند.
لذا با در نظر گرفتن این شرایط ، مهلت ارسال آثار نیز تا پایان مهرماه تمدید گردیده است و ما بدلیل لزوم برگزاری باشکوه این کنگره ملی تا کنون از اعلام نهایی زمان برگزاری کنگره اجتناب کرده ایم تا پیش بینی ها برای رسیدن به یک حالت با ثبات از جهت شرایط بهداشتی وضع بهتری پیدا کند. برنامه های جنبی مختلفی نیز در حاشیه کنگره تدارک دیده شده است که از جمله آنها می توان به برنامه های نمایشی ، اجرای موسیقی ،نمایشگاه ها نقاشی و خطاطی و آثار تجسمی  اشاره کرد . ما امیدواریم هرچه زودتر اوضاع بهداشتی جامعه حالت بهتری پیدا کند تا برگزاری کنگره به تاخیر نیافتد.

- دربرنامه های کنگره ، ادبیات منطقه  وشعر ترکی چه جایگاهی خواهد داست؟
   دربرنامه ها وسرفصل های گنگره بخش ویژه ای برای آثار ترکی شهریار و به طور خاص حیدربابا ونظیره های آن ، تاثیر پذیری شهریار از شاعران بزرگ ترکی سرا وتاثیر وی درشعر ترکی معاصر درایران وکشورهای همسایه وبه طورکلی شعر ترکی در نظر گرفته ایم  و امیدواریم مقالات ارزنده ای دراین زمینه ها دریافت کنیم.
به منظور ارتقای سطح و غنای علمی کنگره ،ما میهمانانی از کشورهای ترکیه ،عراق ، جمهوری آذربایجان ، تاجیکستان ، افغانستان و پاکستان دعوت کرده ایم که از استادان دانشگاه های معتبر این کشورها هستند .
در حقیقت تاثیر شهریار در فراسوی مرزها چنان بوده است که ادیبان کشورهایی چون عراق  و ترکیه و جمهوری آذربایجان به استقبال آثار وی همچون منظومه حیدر بابا رفته اند وباید درجلسات گنگره این قبیل آثار نیز طرح وبررسی شود . امیدوارم برگزاری چنین کنگره ای موجب تداوم تحقیقات علمی شود و  درپاسداشت میراث گرانسنگ ادبی و فراهم آوردن زمینه وامکانات علمی وادبی برای خلق آثار ارزشمند در این حوزه سود مند باشد.


PDF چاپ چاپ
 
 اسلایدر