1394

 
 پیوندها
 
تاریخ : شنبه 26 بهمن 1398     |     کد : 2134

شب اصفهان در تبریز، فصل تازه توسعه گردشگری دو شهر

نخستین برنامه شب‌های فرهنگی اصفهان با چشم‌انداز اقامه گفت‌وگومندی بر اساس توسعه صنایع خلاق و گردشگری در پردیس سینمایی قدس تبریز برگزار شد.

 

 شب فرهنگی اصفهان با هدف معرفی ظرفیت‌های فرهنگی و هنری و تقویت و گسترش تعاملات میان هنرمندان، ایجاد فضای نشاط و امید و تولید آثاری فاخر و ماندگار با آیتم‌های مختلفی همچون موسیقی، نمایش، اجرای برنامه‌های ادبی، پرده خوانی و... برپا شد.

تعامل هنرمندان اصفهان و تبریز، دو شهر را به جهان معرفی می‌کند

شهردار تبریز در این مراسم گفت: شناساندن ظرفیت‌های فرهنگی و هنری دو شهر اصفهان و تبریز می‌تواند راه جدیدی را برای جذب تورهای خارجی به این دو شهر فراهم کند.

ایرج شهین‌باهر در خصوص برگزاری شب فرهنگی اصفهان در تبریز اظهار کرد: در راستای تفاهم میان دو شهر در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی، شب فرهنگی اصفهان در تبریز برگزار شد تا این دو شهر بتوانند برای ارتقا مراودات فرهنگی خود، رونق گردشگری و جذب گردشگران داخلی، از ظرفیت خود بهره‌مند شوند.

او با تاکید بر لزوم ایجاد بسته‌های گردشگری ارزان برای گردشگران خارجی و حضور اصفهان و تبریز در کنار یکدیگر برای معرفی به جهانیان، افزود: شناساندن ظرفیت‌های فرهنگی و هنری دو شهر اصفهان و تبریز می‌تواند راه جدیدی را برای جذب تورهای خارجی به این دو شهر فراهم کند.

شهردار تبریز تصریح کرد: شهروندان اصفهان و تبریز به جای آنکه کشورهای خارجی را مقصد سفر خود قرار دهند، می‌توانند به شهرهای یکدیگر سفر کنند و ارتباط میان هنرمندان و استفاده از ظرفیت هنر در هر دو شهر عاملی مهم در تحقق این هدف خواهد بود.

او با اشاره به اینکه از هر موضوعی که سبب ایجاد همدلی و همراهی میان شهروندان تبریز و اصفهان شود استقبال می‌کنیم، خاطرنشان کرد: سعی خواهیم کرد ۱۴ مرداد یعنی روز تبریز مراسم مشابهی را مانند آنچه شهرداری اصفهان در تبریز برگزار کرد، ارائه دهیم تا این مراودات به همین مراسم محدود و متوقف نشده و شهروندان اصفهانی نیز شاهد شب فرهنگی تبریز در شهر خود باشند.

اندیش: برای توسعه اقتصادی باید ظرفیت شهرهای کشور را بشناسیم

در این بین نایب رئیس شورای اسلامی شهر تبریز نیز گفت: وقتی که ظرفیت‌های کشور چهار فصل خود را نمی‌شناسیم، نمی‌توانیم به رشد اقتصادی و در نتیجه آن رونق اشتغال دست پیدا کنیم

سونیا اندیش با اشاره به گسترش تعاملات بین شهری در برگزاری رویدادهای مشترک فرهنگی، اظهار کرد: تبادل فرهنگی میان شهرهای کشور مهم‌ترین عوامل توسعه صنعت توریسم در این شهرها است و شناخت فرهنگ ایرانی به تحقق این امر کمک شایسته‌ای خواهد کرد.

او با بیان اینکه زمینه پذیرش گردشگران داخلی و شناخت راحت‌تر ظرفیت‌های شهرهای مختلف ایران گام نخست برای جذب گردشگران خارجی است، افزود: یکی از اهداف شکل‌گیری شب فرهنگی اصفهان در تبریز، توجه و تعادل در رابطه با ظرفیت‌های گردشگری میان این دو شهر است.

نایب رئیس شورای اسلامی شهر تبریز تصریح کرد: اگر بتوانیم تعاملات اجتماعی و فرهنگی را در درون کشور تحقق بخشیم، قدم‌های آتی در توسعه اقتصادی به‌ویژه پذیرش گردشگران خارجی را به راحتی طی خواهیم کرد.

اندیش با بیان اینکه اگر ظرفیت‌های کشور چهار فصل خود را نشناسیم، نمی‌توانیم به رشد اقتصادی و در نتیجه آن رونق اشتغال دست پیدا کنیم، ادامه داد: تعامل بین شهرهای بزرگ و شناخت ظرفیت‌های موجود، سبب رشد شهرها و در نهایت توانمندسازی و توسعه‌یافتگی شهرها می‌شود.

شب اصفهان در تبریز  فصل تازه توسعه گردشگری دو شهر

معاون فرهنگی و اجتماعی شهردار تبریز گفت: اهالی هنر تبریز در روز ۱۴ مردادماه سال آینده با حضور در اصفهان در سالروز صدور فرمان مشروطیت مهمان اصفهان خواهند بود.

حجت‌الاسلام احمد حمیدی در مراسم شب فرهنگی اصفهان در تبریز و در حاشیه انعقاد تفاهم‌نامه همکاری میان معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری‌های تبریز و اصفهان با بیان اینکه تبریز شهر عرفا و شعرا، پروین‌ها و شهریارها، علامه‌ها و اولین‌ها و سرداران دفاع مقدس است، به انعقاد این تفاهم‌نامه اشاره و اظهار کرد: با انعقاد تفاهم‌نامه‌ای که میان اصفهان و تبریز انجام می‌شود، فصل جدیدی برای مراودات بیشتر میان این دو شهر آغاز می‌شود.

او افزود: برگزاری شب اصفهان در تبریز عاملی برای وحدت و همدلی ملی میان تمامی زبان‌ها گویش‌ها و قومیت‌ها بوده و فصلی تازه برای آغاز توسعه گردشگری دو شهر خواهد شد.

معاون فرهنگی و اجتماعی شهردار تبریز تصریح کرد: تبریز توفیق میزبانی از هنرمندان و شاعران اصفهان را دارا بوده و جای مسرت است که این شهر به عنوان اولین شهر برای برگزاری شب اصفهان انتخاب شده است.

حمیدی با تاکید بر اینکه اصفهانی‌ها در منظر اهالی تبریز همیشه مردمانی هنرمند بوده‌اند، خاطرنشان کرد: اهالی هنر تبریز در روز ۱۴ مردادماه سال آینده با حضور در اصفهان در سالروز صدور فرمان مشروطیت مهمان اصفهان خواهند بود.

به دنبال شناساندن فرهنگ بومی اصفهان و تبریز هستیم

عضو شورای اسلامی شهر تبریز گفت: شهروندان تبریزی و اصفهانی یا هنرمند بوده یا هنردوست و در دایره هنرمندی‌ها سهیم هستند بنابراین لازم است فرهنگ و هنر بومی این دو شهر بیش از پیش شناسانده شود.

محرم محمدزاده با اشاره به وجوه مشترک میان اصفهان و تبریز اظهار کرد: هر کدام از این دو شهر دارای هنرهای همسو با یکدیگر هستند که برگزاری شب‌های فرهنگی می‌تواند این هنرها را بیشتر نشان داده و معرفی کند.

او افزود: شهروندان هر دو شهر یا هنرمند بوده یا هنردوست و در دایره هنرمندی‌ها سهیم هستند بنابراین لازم است در قالب برنامه‌هایی مانند شب‌های فرهنگی، فرهنگ و هنر بومی اصفهان و تبریز بیش از پیش شناسانده شود.

عضو شورای اسلامی شهر تبریز ابراز امیدواری کرد که آمد و رفت‌ها و تبادل نظرها میان این شهر و اصفهان ادامه داشته باشد و تصریح کرد: در سفر چندی پیش خود به اصفهان موارد خوبی را در حوزه‌های فرهنگی و عمرانی آموختیم و در مقابل نیز قطعاً سفر به تبریز برای مدیران اصفهانی می‌تواند تجارب خوبی را به همراه داشته باشد.

او با اشاره به اینکه مردم تبریز مهمان‌نواز و مهمان‌دوست هستند، ادامه داد: هنر میان شهرها وحدت‌آفرین است همانطور که سبک‌های منحصر بفرد طراحی نقشه و بافت فرش در اصفهان و تبریز می‌تواند به عاملی برای نزدیکی فرهنگ و هنر این دو شهر تبدیل شود.

محمدزاده به برودت هوا و بارش شدید برف همزمان با مراسم شب فرهنگی اصفهان در تبریز اشاره کرد و افزود: از اینکه حتی شرایط نامساعد جوی نیز نتوانست از حضور هنرمندان اصفهانی در تبریز جلوگیری کند، خرسندیم و امیدوارم در فصل مناسب‌تری بتوانیم در مناطق گردشگری بی‌نظیر تبریز میزبان شایسته‌ای برای اهالی هنر اصفهان باشیم.

عیدی: مکاتب هنری اصفهان ریشه در تبریز دارد

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان نیز گفت: هیچ مکتبی را نمی‌توان در اصفهان یافت مگر اینکه ریشه آن در تبریز بوده است.

محمد عیدی در خصوص لزوم برپایی شب فرهنگی اصفهان در تبریز اظهار کرد: شهرها در دنیای امروز به دنبال تحقق توسعه پایدار شهری هستند و این شاخص پایداری بدین معنا است که شهرها متناسب با نیازهای نوع انسان و مؤلفه‌های زیست‌بومی عمل کرده و به گفت‌وگو بنشینند.

او افزود: توسعه پایدار زمانی تحقق می‌یابد که زمینه گفت‌وگو محور در یک شبکه ارتباطی با نام "زنجیره ارزش" شکل گیرد.

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان با بیان اینکه تبریز و اصفهان از کانون‌های میان فرهنگی راه ابریشم بوده‌اند، تصریح کرد: برای رسیدن به توسعه پایدار، باید زمینه گفت‌وگو میان این دو شهر مکتب‌دار، مکتب‌دان و میراث‌بان وطن احیا شود زیرا این دو شهر مانند دو دیده بینای ایران و دو تکه یک جواهر هستند که با یکدیگر تکمیل می‌شوند.

او با اشاره به اینکه هیچ مکتبی را نمی‌توان در اصفهان یافت مگر اینکه ریشه آن در تبریز بوده است، ادامه داد: تبریز و اصفهان در شکل‌گیری مکتب نگارگری و خوشنویسی ایران سهم بسزایی دارند و بر حس شهودی سنت موسیقایی یکدیگر تأثیر گذاشته‌اند.

عیدی با بیان اینکه توسعه شهری در دوران صفویه در اصفهان و تبریز بر مبنای یک تفکر بوده، خاطرنشان کرد: در اصفهان محله‌ای به نام تبریز نو وجود داشته که اکنون با نام عباس‌آباد شناخته می‌شود اما هنوز هم قدیمی‌ها این محله را به نام محله تبریزی‌ها می‌شناسند.

او از ملارجبعلی تبریزی اصفهانی، نجم‌الدین رضا تبریزی اصفهانی و صائب تبریزی به عنوان مشاهیر "اصفهانی تبریزی" نام برد و افزود: در عصر حاضر نیز تراکتور و سپاهان دو لهجه از یک زبان ورزشی در فوتبال دو شهر اصفهان و تبریز را تشکیل داده‌اند که این امر در فولکلور دو شهر تبلور پیدا کرده‌است.

همبستگی و وحدت ملی، معرفی و شناخت ظرفیت‌های هنری دو شهر تاریخی و فرهنگی تبریز و اصفهان، تقویت تعاملات فرهنگی و اجتماعی و هنری و استفاده از تجربیات همدیگر و کشف و جذب علاقه مندان به نگارگری اسلامی و هنرهای تجسمی از مهمترین اهداف برگزاری شب فرهنگی است.

برگزاری شب‌های  فرهنگی در کنار شناسایی فرهنگ قومیت‌ها و تعامل هنرمندان خطه‌های مختلف با یکدیگر، عاملی مهم در جذب گردشگر و سودآوری های اقتصادی است که ضرورت توجه هر چه بیشتر به چگونگی برپایی چنین رویدادهایی را می طلبد.


نوشته شده توسط   نسرین زرافشان    تعداد بازدید  25
 
 اسلایدر