1394

 
 پیوندها
 
تاریخ : دوشنبه 29 مهر 1398     |     کد : 2062

اجرای طرح آموزش‌های شهروندی در مدارس؛ زمینه‌ساز افزایش مشارکت اجتماعی  

شهردار منطقه 4 شهرداری تبریز، اجرای طرح آموزش های شهروندی در مدارس را زمینه ساز افزایش مشارکت اجتماعی و فرهنگی شهروندان در فعالیت های شهری دانست.


اکبر امجدی ضمن تقدیر وتشکر از معاونت فرهنگی واجتماعی شهرداری تبریز درراستای تدوین مجموعه کتب شهروندی برای نخستین بار در ایران ،اجرای طرح آموزش شهروندی را اقدامی مبارک از طرف شهرداری برای ارتقاء فرهنگ شهروندی عنوان کرد.
 
وی با بیان اینکه در طرح آموزش های شهروندی، دانش‌آموزان پل ارتباطی میان شهرداری و خانواده ها هستند، افزود:  با توجه به سرفصل های کتاب های آموزش شهروندی که توسط شهرداری تبریز برای تدریس در مدارس آماده شده، دانش آموزان می‌توانند با انتقال مفاهیم مدیریت شهری به خانواده خود، در ثمربخشی بحث‌هایی مثل تفکیک زباله، ترافیک، فضای سبز و موارد مشابه موثر واقع شوند.
امجدی یادآور شد: شهروندی که از آگاهی‌های کلی نسبت به شئونات مختلف محله و شهر خود آگاه باشد، طبیعتاً حس تعلق‌خاطر به محیط زندگی خود خواهد داشت و شعار قدیمی «شهر ما خانه ما» ریشه در همین اصل دارد و می‌تواند هم‌زیستی و تفاهم شهروندان را در فضای شهر، تقویت کند.
وی با تاکید بر اینکه همدلی شهروندان می تواند به هدایت و مدیریت برنامه های اجرایی با کیفیت بهتر منجر شود، اظهار داشت: آموزش و پرورش، مرجع اصلی بحث‌‌های آموزشی در کشور بوده و بی شک هیچ طرح آموزشی بدون برخورداری از این خاستگاه نمی تواند به نتیجه مطلوب‌تری برسد و کودکان و نوجوانان، تا زمانی که مهارت‌های فرهنگ شهروندی را در قالب رسمی مدرسه، فرا نگیرند، چه بسا اهتمام جدی به فراگیری و رعایت آن‌ها نداشته باشند.
شهردار منطقه 4 شهرداری تبریز، ارتباط با آموزش‌وپرورش را ضامن تحقق اهداف مدیریت شهری دانست و تاکید کرد: این مباحث آموزشی در آموزش‌وپرورش نباید جنبه تشریفاتی داشته باشد و ضروریست در این راستا همت اولیا و مربیان نیز پشتوانه آموزش های شهروندی در مدارس قرار گیرد.
گفتنی است؛ کتاب های آموزش شهروندی در قالب 13 جلد کتاب برای دانش آموزان و ۱۳ جلد ویژه مربیان توسط نیروهای متخصص و کارشناسان در شهرداری تبریز و با مشارکت خانه محیط زیست تبریز تدوین شد و برای تمامی مقاطع تحصیلی در ۱۳ هزار مدرسه توسط مربیان شهرداری اموزش داده خواهد شد.
سرفصل های این کتاب ها به مباحث روز و ضروری شهری همچون حفاظت از محیط زیست، ترافیک، پدافند غیر عامل و مدیریت بحران، گردشگری و توسعه پایدار، حقوق شهروندی، آتش نشانی و ایمنی، مدیریت پسماند و غنی سازی اوقات فراغت می پردازد.
 


نوشته شده توسط   نسرین زرافشان    تعداد بازدید  42
 
 اسلایدر