1394

 
 پیوندها
 
تاریخ : سه شنبه 16 مهر 1398     |     کد : 2059

در راستای اجرای طرح آموزش‌های شهروندی در مدارس تبریز؛

دوره آموزشی و توجیهی طرح آموزش‌های شهروندی ویژه مربیان شهرداری تبریزبرگزار شد

دوره های آموزشی و توجیهی ویژه مربیان آموزش‌های شهروندی شهرداری تبریز، جهت اجرای طرح آموزش‌های شهروندی در مدارس به همت معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری تبریز در فرهنگسرای بزرگ الغدیر برگزار میشود.

 اولین روز از  دوره آموزشی و توجیهی ویژه مربیان آموزش‌های شهروندی شهرداری تبریز با حضور حجت الاسلام والمسلمین  احمد حمیدی معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری تبریز و جمعی از  مربیان آموزش‌های شهروندی شهرداری  تبریز با هدف توانمندسازی آنان در جهت اجرای طرح گفتمان آموزش‌های شهروندی در مدارس تبریز و تبیین طرح آموزش شهروندی و شیوه صحیح تدریس کتب شهروندی مطابق با آخرین شیوه‌های آموزشی در فرهنگسرای الغدیر برگزار شد.
 

 

در این برنامه عاطفه مجتهد سرپرست گروه تألیف کتب شهروندی برای مدارس تبریز، با اشاره به اینکه کتب آموزش‌های شهروندی با مشارکت شهرداری تبریز و خانه فعالین محیط زیست و توسعه پایدار آذربایجان شرقی و توسط تیم تخصصی تألیف و گردآوری شده، گفت: تمامی موضوعاتی که در کتاب‌ها آمده، موضوعاتی است که به طور روزمره با آن‌ها مواجه هستیم و کتب حاضر به عنوان منبعی مناسب برای یادگیری اصول شهروندی است.


مجتهد افزود: آموزش‌های شهروندی به عنوان یکی از ارکان اساسی زندگی اجتماعی عصر حاضر، با آگاه‌سازی شهروندان به وظایف و حقوقشان، آن‌ها را نسبت به مسایل مرتبط با زندگی جمعی آگاه و شهروندان را برای کنشگری در همه ابعاد زندگی مهیا می‌سازد.
 
سرپرست گروه تألیف کتب شهروندی با بیان اینکه در کتاب‌های دانش‌آموزی متناسب با هر پایه آموزشی به  حقوق و وظایف  شهروندی پرداخته شده است، افزود: همان مطالب در کتاب تسهیلگر بسط داده شده‌ ودر بخش پایانی کتاب‎ها پیشنهاداتی برای الگوهای مناسب تدریس به همراه برخی از تکنیک‌های جدید آموزشی ارائه شده است.
مجتهد با بیان اینکه یکي از مسائل مهمي که در رابطه با مفهوم شهروند و شهروندي وجود دارد اين است که چگونه مي‌توان آن را تعليم و آموزش داد تا براساس آن شاهد اجراي صحيح آن در جامعه و شناخت وظايف و تکاليف مبتني بر آن بود، ادامه داد: دوره حاضر در راستای همین هدف برگزار می‌شود و امید است با همکاری و همراهی مربیان شهرداری  بتوانیم این کتاب‌ها را به بهترین نحو ممکن برای دانش‌آموزان ارائه دهیم.

در ادامه برنامه تعدادی از تکنیک های آموزشی  همچون: تفکر نقادانه، شش کلاه رنگی تفکر، تئاتر شورایی و ... که در کتب ویژه تسهیلگران آورده شده است، با شیوه های عملی  با مربیان حاضر در برنامه به اشتراک گذاشته شد .


گفتنی است برای نخستین بار در ایران مجموعه کتب آموزش شهروندی توسط شهرداری تبریز در ۲۶ جلد گردآوری و چاپ شده است که ۱۳ جلد ویژه دانش آموزان و ۱۳ جلد آن ویژه مربیان است. کتب تدوین شده ویژه آموزش شهروندی امسال در 2249 مدرسه تبریز توسط مربیان و معلمان آموزش‌دیده آموزش پرورش و شهرداری تبریز به دانش آموزان ارائه خواهد شد.


نوشته شده توسط   نسرین زرافشان    تعداد بازدید  164
 
 اسلایدر