پیوندها
 
تاریخ : دوشنبه 26 ارديبهشت 1390     |     کد : 45

موزه استاد شهريار ، خاستگاه عشق و شعر و شعور

موزه استاد شهريار ، خاستگاه عشق و شعر و شعور
خبرگزاري شهريار؛ موزه ادبي شهريار كه از سال 67 و بعد از درگذشت  استاد مسلم شعر آذري و فارسي ايران ، استاد شهريار و در محل خانه اين شاعر بزرگ معاصر بنا گرديد ، به لحاظ جاذبه‌هاي فرهنگي ، تاريخي و معنوي آن ، از جمله خانه موزه‌هاي موجود تبريز و كشور به شمار مي‌رود كه در طول سال پاي هر علاقمند به تاريخ فرهنگ و ادب اين مرز و بوم را به سوي خود مي‌كشاند.
خانه موزه استاد شهريار كه از بدو تأسيس تاكنون تحت مديريت و اداره شهرداري تبريز قرار دارد از بخش‌ها و تالارهاي متنوع و مختلفي تشكيل يافته و در بطن خود يادگارهاي گرانسنگي از حيات پربار و پرفراز و نشيب استاد شهريار را حفظ و ثبت كرده است.
اين موزه در قسمت زيرزمين كه اخيرا توسط شهرداري تبريز مورد مرمت و بازسازي اساسي قرار گرفته ، دربرگيرنده عكس‌ها و تصاويري منحصر به فرد از استاد شهريار ، بخش سمعي و بصري و قسمتي مخصوص استراحت ميهمانان و بازديدكنندگان از موزه است.
در بخش فوقاني نيز كه در واقع بخش اصلي و قديمي‌تر موزه ادبي استاد شهريار به شمار مي‌رود بخش‌هايي چون بخش اسناد قديمي ، عكس‌ها ، دست‌نوشته‌ها ، وسايل شخصي شامل لباس‌ها ، كتاب‌ها ، لوازم‌التحرير رختخواب و بستر استراحت استاد ، تالار پذيرايي منزل استاد در زمان حيات ايشان ، هدايا ، لوح‌هاي تقدير و تنديس‌هاي اين شاعر بزرگ قرار گرفته و روايتگر سال‌هاي طولاني حيات پربار استاد شهريار و جلوه‌گاه شور ، شعور و شعر ناب ايشان مي‌باشد.
در موزه ادبي استاد شهريار همچنين سه تار معروف اين شاعر بزرگ و آثار خط نستعليق وي در معرض ديد عموم قرار گرفته تا جلوه‌اي ديگر از هنرهاي ناب استاد شهريار به مردم معرفي گردد.   
موزه ادبي استاد شهريار در كنار جاذبه‌هاي مختلف موجود در بخش‌ها و تالارهاي اين موزه ، به جهت انتساب معنوي و تعلق تاريخي به استاد شهريار ، خالق منظومه‌هاي فاخري چون حيدربابايه سلام و سهنديه ، شعر زيباي علي‌اي‌هماي رحمت و غزليات نغز و شيواي فارسي و تركي ، از جذابيت‌هاي فوق‌العاده و خاصي نزد علاقمندان و دوستداران فرهنگ ، شهر ، ادب و تاريخ اين مرز و بوم برخوردار است و سالانه هزاران نفر از شهروندان و گردشگران داخلي و خارجي را براي بازديد به سوي خود جلب مي‌كند.
 خاطرنشان مي‌شود استاد شهریار در سال ۱۲۸۵ در روستای خشگناب در بخش قره‌چمن در اطراف تبریز متولد شد.
پدرش حاج میر آقا خشگنابی در تبریز وکیل بود. پس از پایان سیکل اول متوسطه در تبریز ، در سال ۱۳۰۰ برای ادامهٔ تحصیل به تهران رفت و در مدرسهٔ دارالفنون (تا ۱۳۰۳) و پس از آن در رشتهٔ پزشکی ادامهٔ تحصیل داد.
قبل از گرفتن مدرک دکتری «به علل عشقی و ناراحتی خیال و پیش‌آمدهای دیگر» ترک تحصیل کرد . اين شاعر بزرگ پس از سفری چهارساله به خراسان به منظور کار در ادارهٔ ثبت اسناد مشهد و نیشابور، به تهران بازگشت و در سال ۱۳۱۵ در بانک کشاورزی استخدام و پس از مدتی به تبریز منتقل شد.
شهریار در روزهای آخر عمر به دلیل بیماری در بیمارستان مهر تهران بستری شد و پس از مرگ در ۱۳۶۷، در مقبره‌الشهراي تبريز  دفن گرديد.
شهریار دو دختر به نام‌های شهرزاد و مریم و یک پسر به نام هادی از خود به يادگار گذاشته است.
استاد سخن معاصر، شهريار بيش از 28 هزار بيت شعر به زبان فارسي و در حدود سه هزار بيت شعر به زبان تركي آذري سروده است.
شهرت شهريار مرزهاي داخلي كشورمان ايران را در نورديده و اكنون در اغلب كشورهاي جهان شخصيتي شناخته شده است به طوري كه اكنون در جماهير ماوراي قفقاز و آسياي مركزي خيابان ها، سالن هاي نمايش، پارك ها و ديگر اماكن عمومي به نام شهريار نام گذاري مي شوند و در حال حاضر منظومه حيدربابايه سلام در اكثر دانشگاه هاي جهان از جمله دانشگاه كلمبيا در ايالات متحده آمريكا مورد بحث رساله دكترا قرار گرفته است و برخي از موسيقيدانان همانند هاژاك آهنگساز معروف ارمنستان، آهنگ جالبي براي آن ساخته است.


PDF چاپ چاپ
 
 اسلایدر